Ha megújuló energiát hasznosító fűtési rendszerről van szó, akkor két népszerű választás van, az egyik a napelem, a másik pedig a hőszivattyú. A hőszivattyúk a kevésbé elterjedtebbek a kettő közül, ezért nézzük meg bővebben ezt a fűtési lehetőséget.
A hőszivattyúk teljes mértékben természetes energiát használnak fel a fűtéshez, mégpedig úgy, hogy az eszköz hőt von el pl. a talajból a nyomáskülönbségnek köszönhetően, amit aztán elszállít egy másik helyre, esetünkben a lakásba. Mivel természetes energiát hasznosítanak a működéshez, így a működési költségük az egyik legalacsonyabb a fűtési rendszerek közül. Ugyan a kiépítés nem olcsó, de rövid időn belül megtérül a magasabb kiépítési díj. Ráadásul a hőszivattyúk rendszerint hosszabb élettartamig működnek, mint versenytársaik, így amint visszahozták a telepítési árkülönbséget, utána akár évtizedeken keresztül biztosítják a gazdaságos működést.
Ha a környezetre gyakorolt hatást vizsgáljuk, akkor is a legjobbak között van az a technológia. Nincs égéstermék, mint pl. fával vagy gázzal történő fűtés esetén, nem szennyezzük tehát vele a környezetet.
A hőszivattyúk a fűtés biztosítása mellett meleg víz előállítására, valamint nyáron hűtésre is egyaránt használhatók. Ez a sokoldalúság azt jelenti, hogy egy eszközzel megoldható a téli fűtés és a nyári hűtés is.